Serwis ten wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pliki będą umieszczane na Państwa urządzeniu. W każdy momencie mogą Państwo zmienić ustawienia Państwa przeglądarki. Korzystanie z niniejszej witryny oznacza akceptację postanowień zawartych w Polityce prywatności
   ZAMKNIJ

List otwarty gremium Nauczycieli Roku w sprawie wydarzeń wokół naszej Szkoły

5 marca 2019 autor: Przedszkole Marcopolo

„List otwarty Nauczycieli Roku w obronie godności zawodu nauczyciela – Danuta Konatkiewicz, Barbara Halska, Grzegorz Lorek, Wiesław Włodarski, Anna Sosna, Marcin Zaród, Katarzyna Nowak Zawadzka, Joanna Urbańska, Marta Florkiewicz-Borkowska, Przemek Staroń wraz z Anna Wojciechowska-Lorent

28.02.2019 r.

Szanowna Pani
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Szanowna Pani Minister,

Ze smutkiem i niepokojem przysłuchujemy się informacjom podawanym publicznie przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Szkołę Podstawową Leonardo we Wrocławiu. Chcemy ustosunkować się do narastającej degradacji społecznej zawodu nauczyciela, której przejawem są wydarzenia wrocławskie i proponowane przez Kuratorium rozwiązania.
Nie możemy pozostać obojętni na głos naszych koleżanek i kolegów, którzy doświadczają mowy nienawiści oraz przemocy słownej i fizycznej ze strony rodziców. Nie zgadzamy się na petryfikowanie nierównowagi w relacji między rodzicami i nauczycielami. Zadziwia nas milczenie i brak odniesienia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie agresji i przemocy wobec nauczycieli. Wzrost postaw roszczeniowych wobec szkoły, kształtowanie się mentalności klienckiej oraz mowa nienawiści kierowana do pedagogów sprzeciwia się dobru dzieci i niszczy polską edukację. Za szczególnie groźną uważamy sytuację, gdy brak wsparcia i empatii pochodzi od wysokiej rangi urzędnika państwowego. Oczekujemy od Państwa Polskiego i reprezentujących Je urzędników postawy wspierającej, tych którzy kształtują przyszłe pokolenia Polaków.
Jest dla nas oczywiste, że nauczyciele muszą się wspierać i wspólnie przeciwdziałać agresji skierowanej do swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele Szkoły Leonardo przez długi czas pozostawali osamotnieni. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy mają odwagę ująć się za nimi i sprzeciwić mowie nienawiści i agresji przeciw nim skierowanej, sięgając nawet do tak dramatycznych środków jakim jest rozwiązanie klasy. Proponowane przez Kuratora arbitralne rozstrzygnięcie, zaniedbujące dialog ze Szkolną Społecznością, nie może być uznane za mające na celu dobro dzieci. Powstanie groteskowej dwuosobowej klasy, w środowisku wyniszczanym przez rodziców tejże klasy, stworzy niekorzystne warunki dla wszystkich, szczególnie dla tej dwójki uczniów. Jest to niezgodne z zasadami pedagogiki i psychologii oraz etyką nauczycielską. Działanie to można interpretować wyłącznie jako obliczone na efekt medialny i legalistyczny.
Jako nauczyciele wyróżniani i doceniani za działalność edukacyjną, wychowawczą i społeczną, pragniemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec braku zrozumienia nauczycieli Szkoły Leonardo ze strony Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz podejmowania działań, których nie można zinterpretować jako nakierowanych na rzeczywiste dobro dzieci, stojących w sprzeczności z wartościami, których przestrzeganie każdy z nas ślubował. Oczekujemy od kuratora zajęcia stanowiska i przyjęcia postawy wspierającej nauczycieli i placówkę oraz zaprzestanie proponowania fikcyjnych rozwiązań, których celem jest uzyskanie wyłącznie legalistycznego porządku.

• Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002, Honorowy Profesor Oświaty
• Danuta Konatkiewicz, Nauczyciel Roku 2006
• Wiesław Włodarski , Nauczyciel Roku 2007
• Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008
• Anna Sosna, Nauczyciel Roku 2011, Nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata” 2016
• Marzena Kędra, Nauczyciel Roku 2012, Honorowy Profesor Oświaty
• Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013
• Barbara Halska, Nauczyciel Roku 2014
• Katarzyna Nowak – Zawadzka, Nauczyciel Roku 2015
• Joanna Urbańska, Nauczyciel Roku 2016
• Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017
• Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Nominowany do Nagrody im. prof. Ryszarda Czerneckiego 2018″